2021.03.16
Három stratégia a mozgás növelésére a design segítségével
Hogyan növelhető a mozgás a tervezés segítségével és hogyan lehet a munkahelyed az edzésterved része?
Az épületek tervezése, a design egészségesebbé tehet-e? Amikor este elhagyja munkahelyét érezheti-e magát jobban, mint amikor reggel megérkezett? Leigh Stringer szerint a válasz igen. Ebben a cikkben betekintést nyerhet Leigh Stringer új könyvébe mely „Az egészséges munkahely” címet viseli. Az alábbi ötletek a könyv negyedik, „Az energia maximalizálása, az összeomlás elkerülése” című fejezetében találhatóak.
1. Tegye vonzóbbá a lépcsőket
A lépcsőhasználatnak előnyös hatásai vannak a koleszterinszintre, a kalória elégetésére és ösztönzőleg hat a kollaborációra, hisz könnyedén beleütközhetünk olyan kollégákba is, akikkel egyébként nem találkoznánk. [1], [2] Az emberek ösztönzéséhez az esetek nagy részében azonban több kell, mint a megfelelő jelzések, feliratok biztosítása. A legtöbb irodaházban a lifteket jól látható és jól megközelíthető helyen vannak, ezzel szemben a lépcsőházak rejtettek, sötétek, tűzvédelmi megfontolásból zárva lehetnek és nem túl hívogatóak. Nem éppen ideális hely az egészséges életmód népszerűsítésére. Amennyiben lehetőség van rá érdemes olyan épületet választani, vagy tervezni, ahol a lépcsőház nyitott, tágas, természetes fénnyel és kilátással, ahol ezeknek a tereknek a használatát megfelelő anyagválasztással és akár művészeti alkotásokkal tehetjük vonzóbbá. Amennyiben a helyi építési és tűzvédelmi szabályozás megengedi, hagyjuk nyitott állapotban a lépcsőházakba vezető ajtókat. Megoldás lehet, ha a lifteket úgy állítjuk be, hogy csak minden második, vagy harmadik emeleten álljanak meg, így elérve, hogy az épülethasználók legalább egy szintet lépcsőzzenek. Az Arbor House-ban a liftek helyett a lépcsőházban szól zene és a liftek rendkívül lassan közlekednek ezzel is a lépcsőhasználatra ösztönözve az itt lakókat. [3]
2. Járj be munkahelyedre tömegközlekedéssel, vagy környezettudatos járművel
Az épület elhelyezkedése és a jó várostervezés pozitív hatással lehet az emberek mozgására. A kutatások azt mutatják, hogy a parkok és az egyéb szabadidős tevékenységre alkalmas létesítmények közelsége összefügg a fiatalok és a felnőttek fizikai aktivitásával és az egészséges testsúly megőrzésével. [4] Ugyanez vonatkozik a tömegközlekedés jelenlétére is – összefüggés van a fizikai aktivitás és a tömegközlekedési hálózathoz való eljutás között, amivel megnőhet a gyaloglással töltött idő. Egy tanulmány szerint azok, akik vonattal járnak be dolgozni átlagosan 30 %-kal több lépést tesznek meg naponta és négyszer nagyobb eséllyel teszik meg a napi 10 000 lépést, mint az autóval közlekedők.[5] Sok szervezet ösztönzi arra munkavállalóit, hogy a tömegközlekedési eszközöket használják környezetvédelmi szempontok miatt, de ezenkívül kiváló egészségügyi hatásai is vannak az ilyen fajta közlekedésnek.
3. Biztosítson helyet a munkavállalók számára a testedzésre
Amennyiben adott elegendő hely és a költségvetésbe is belefér alakítson ki edzőtermet az épületen belül vagy néhány háztömbnyire az irodától. Minél közelebb van a sportolási lehetőség a munkahelyhez, annál jobb. Amennyiben megvalósítható az edzőterem kialakítása az épületben megfontolandó az edzőterem használatának ingyenessé tétele, vagy kedvezményes áron történő használata. Különösen, ha az épület hidegebb éghajlaton található, ahol a kültéri sportolási lehetőségek az év nagy részében nem állnak rendelkezésre, így elengedhetetlen a beltéri sportolási lehetőség biztosítása. Ideális esetben a sportolásra alkalmas helyek ablakokkal ellátottak, hiszen a kutatások szerint azok a helyszínek, melyek rálátást biztosítanak a természetre vagy emberekre vonzóbbá teszik a sportolást.[6] A meleg színek és a megfelelő fényintenzitás használatával is ösztönözni lehet a mozgást és az aktivitást, míg a hideg színek használata a passzív viselkedést támogatja.[7]
Eredeti cikk: https://www.workdesign.com/2016/07/three-strategies-increase-movement-design/
[1] Zimring C, et al. Influences of building design and site design on physical activity: research and intervention opportunities. American Journal of Preventive Medicine. 2005;28(2S2): p. 186-193.
[2] Boreham CA G, Wallace WFM, Nevill A. Training effects of accumulated daily stair-climbing exercise in previously sedentary young women. Preventive Medicine. 2000;30: p. 277-281.
[3] Alvarez, Maria, “’Active design’ for affordable housing,” Newsday, July 31, 2013.
[4] Gordon-Larsen P, et al. Inequality in the built environment underlies key health disparities in physical activity and obesity. Pediatrics. 2006;117(2): p. 417–424.
[5] Wener, RE and Evans GW. A morning stroll: levels of physical activity in car and mass transit commuting. Environment and Behavior. 2007;39: p. 1–13.
[6] Pikora T, Giles-Corti B, Bull F, Jamrozik K, Donavan R. Developing a framework for assessment of the environmental determinants of walking and cycling. Social Science and Medicine. 2003;56(8): p. 1693–1704.
[7] Agency for Healthcare Research and Quality (AHRQ) The effect of health care working conditions on patient safety. [Accessed January 17, 2010];Evidence Based Report/Technology Assessment. 2003 (74) AHRQ Publication 03-E024. Available at http://www.ahrq.gov/clinic/epcsums/worksum.htm.