2019.01.03
7.) FÉNY

A fény az elektromágneses sugárzás látható formája, tágabb értelemben beleérthető a kisebb hullámhosszú ultraibolya és nagyobb hullámhosszú infravörös sugárzás is. Az aktuális világítási szabványok és iránymutatások különböző helyiségekre vonatkozó megvilágítási javaslatokkal szolgálnak, melyek a helyiségekben végzett tipikus cselekvések általános megvilágítási követelményeit veszik alapul. Ezeknek a szabványoknak - melyeket különböző technikai csoportok, mint például a Világítástechnikai Mérnökök Szövetsége (IES) alkotott meg - a célja a különböző feladatok ellátásához szükséges megfelelő látási viszonyok biztosítása, hogy elkerülhető legyen a szemfáradtság kialakulása, és minimumra lehessen csökkenteni a termelékenység csökkenését illetve a fejfájás kialakulását.

A látáson túl a fény nem vizuális módon is befolyásolja az emberi testet. Az embereknek és az állatoknak belső órája van, mely fiziológiai funkciókat szinkronizál körülbelül 24 órás ciklusban, melyeket cirkadián ritmusnak nevezünk. A test számos külső hatásra reagál, melyek azok a külső stimuláló tényezők, amik a fiziológiai funkciókat a szoláris naphoz igazítják. A fény a legfontosabb hatás, mely a test belső óráját szinkronban tartja, ezt a folyamatot a cirkadián ritmus fenntartásának nevezzük.

Az ipRGC-k (a retina fényérzékeny ganglionjai) kulcsfontosságúak a cirkadián rendszer számára, mert információt küldenek az agy különböző részeinek, hogy a szervezetben lefelé irányuló reakciókat váltsanak ki. Ezek a sejtek csúcsérzékenységet mutatnak a páva kék színre (≈480 nm). Az ipRGC-k információt küldenek az agy egy bizonyos részére, melyet szuprakiazmatikus magvaknak hívnak, hogy arról tájékoztassák, hogy a nap mely részében járunk a kapott fény alapján, majd ez a fő óra rezgéskeltőként működik, hogy ugyancsak szinkronizálja a periférikus szövetek és szervek óráját.

Fény

Összetett élettani folyamatokat, beleértve az éberséget, az emésztést és az alvást is részben szabályozza ez ebben a ciklusban részt vevő hormonok varianciája és kölcsönhatása. A fényhatásoknak különösen jelentős az alvásban játszott szerepe, mivel az Orvostudományi Intézet jelentése szerint 50-70 millió amerikai felnőtt szenved krónikus alvászavaroktól. Az ilyen rendellenességek és krónikus alvásmegvonások bizonyos kóros állapotokkal vannak összefüggésben, beleértve a cukorbetegséget, az elhízást, a depressziót, a szívinfarktust, a magas vérnyomást és az agyvérzést.

Nem csak a napfény, hanem minden fény hozzájárulhat a napi huszonnégy órás ciklus (egy cirkadián ritmus) beállításához. Mivel az emberek az ébren töltött idejük nagy részét épületekben töltik, a nem megfelelő világítás vagy a helytelen megvilágítási tervezés a napi huszonnégy órás ciklus eltolódásához vezethet, különösen, ha éjszaka is ki vagyunk téve túlzott fényhatásoknak. Az emberek folyamatosan érzékenyek a fényre, normális körülmények között a késő éjszakai vagy kora reggeli fény előretolja a ritmusunkat (fáziselőny), míg a késő délutáni vagy kora éjszakai expozíció visszatolja a ritmusunkat (fázis késleltetés). Az optimális, megfelelően szinkronizált cirkadián ritmus fenntartása érdekében a szervezetnek szüksége van világosságra és a sötétségre is.


MINŐSÍTETT ÉS AJÁNLOTT BESZÁLLÍTÓK A WELL FÉNY MEGOLDÁSOKHOZ


Nincs partner.

 



Magyarországon
előregisztrált
épületek

8



Iroda
showroom
projekt



1




Well
minősítéshez
ajánlott
szállítók

6



http://www.europadesign.hu/

Hazai szakemberek
a WELL-ről

Fazakas György
építész, ügyvezető igazgató
Fazakas Építésziroda Kft.

Nagyon hasznos kezdeményezésnek tartjuk a 2019. február 15-én elindított interaktív előadás sorozatot. Az egészséges irodai környezet érdekében tett intézkedések egyre sürgetőbbek. Az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt az az irodai munkahelyek száma, egyre nő a dolgozók aránya az adminisztratív szolgáltatási területeken.

Kovács Emesének szeretnénk megfontolásra javasolni, hogy a ”Well” minősítésben, az irodai dolgozókra jutó irodaterület mérőszáma is szerepeljen, a túlzsúfolt irodai környezet egészségtelen hatásának csökkentése érdekében.

Cikkeink


Az ESG az Environmental (környezeti), Social (társadalmi) és Governance (irányítási) angol szavak rövidítése. Az ESG keretrendszeren belül ezeket pilléreknek nevezzük és ez az a 3 tématerület, amiben a vállalatoktól elvárt a jelentéstétel.

Kapcsolat

EUROPA DESIGN, WELL PONT


EUROPA DESIGN, WELL POINT
H-1025, Budapest, Törökvész út 71-75.
T: 274-0001

Nyitva tartás
H-P: 09.00-17.00
Email
minosites@welliroda.hu
Kövessen minket!


Hazai szakemberek a WELL-ről

Fazakas György
építész, ügyvezető igazgató
Fazakas Építésziroda Kft.

Nagyon hasznos kezdeményezésnek tartjuk a 2019. február 15-én elindított interaktív előadás sorozatot. Az egészséges irodai környezet érdekében tett intézkedések egyre sürgetőbbek. Az elmúlt évtizedekben folyamatosan nőtt az az irodai munkahelyek száma, egyre nő a dolgozók aránya az adminisztratív szolgáltatási területeken.

Kovács Emesének szeretnénk megfontolásra javasolni, hogy a ”Well” minősítésben, az irodai dolgozókra jutó irodaterület mérőszáma is szerepeljen, a túlzsúfolt irodai környezet egészségtelen hatásának csökkentése érdekében.

Kocsány János
CEO
Graphisoft Park SE

A Well Irodáról szóló szakmai előadás nagyon jól összegezte a munkavállalók jó közérzetét középpontba állító új minősítési rendszer lényegét, így ingatlanfejlesztőként felkészülten várom a leendő bérlők erre vonatkozó igényeit. Számomra a Well nyolc fő kategóriája közül kiemelt fontossággal bír a fitness, a mozgáskultúra bevezetése a munkahelyeken. Ráadásul én ezt közösségépítő eszközként is használnám, hogy az ott dolgozók együtt éljék át a testmozgás örömét. Az irodai épített környezetben olyan feltételeket kell megteremteni, amelyek ösztönzik a fizikai aktivitást és az aktív életmódot.

Pálla Gábor Ödön
ügyvezető igazgató
Római irodaház Kft.

Az ingatlanfejlesztőknek a Well minősítés szempontrendszere olyan támpontokat ad, amelyekre érdemes odafigyelni már a beruházások elindításánál. A bérirodaházak fejlesztői számba vehetik az épületek alaprajzi, tartószerkezeti és épületgépészeti kialakítását, hogy az később alkalmas lehessen egy Well iroda megvalósítására. Amellett, hogy a minősítés egy kitűnő marketingeszköz, legalább olyan fontos a munkavállalók egészségének és kényelmének középpontba állítása is. A WELL továbbá hozzásegítheti a HR és kommunikációs szakterületek bekapcsolását is az irodatervezés folyamatába, ami nagyban segítheti egy projekt sikerét.



Irodakereso.info Well Iroda http://www.europadesign.hu/


Adatkezelési tájékoztató